روستای فوشه

استان گیلان ، 22 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن

روستای فوشه در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار گرفته است و یکی از روستاهای همجوار قلعه رودخان است به طور دقسق تر از روستای قلعه رودخان به سمت روستای فوشه ۴ کیلومتر فاصله است فوشه از جنوب و جنوب غربی وغرب به جنگل ها و ارتفاعات و کوهستان های زیبا و از شرق و شمال شرقی به روستاهای حیدرالات و قلعه رودخان منتهی می ‌شود. فوشه روستایی است که در دل کوه و جنگل که با توجه به پراکنده بودن خانه‌های روستایی تقریبا شبیهه یک روستای خطی می ‌باشد که یک رودخانه‌ پر آب که از ارتفاعات بالای غار سرچشمه می ‌گیرد این روستا را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم نموده و مناطق مسکونی روستا هم در قسمت شمالی و هم در قسمت جنوبی رودخانه احداث گردیده ‌اند.
روستای فوشه از ابتدای ورودی تا انتها و جایی که دیگر مناطق مسکونی وجود ندارد با داشتن تراس های رودخانه ‌ای در دوطرف رودخانه وهمچنین تراس های یخچالی به جای مانده از گذشته دارای چشم انداز‌های بسیا زیبا می ‌باشد که اخیرا تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب نموده‌ است وجود پوشش گیاهی و جنگل های بکر در ارتفاعات قسمت جنوبی، شمالی وغربی وهمچنین باغ های چای در دامنه ‌ها بر جذابیت این روستا افزوده ‌است این روستا بیش از ۲۰۰ خانوار جمعیت دارد و درآمد و شغل مردم مهربان و زحمتکش روستا از طریق کشت چای، کشاورزی، دامداری، برنجکاری و پرورش کرم ابریشم است.
این روستا دارای پوشش گیاهی متراکم از انواع درختان راش؛ ممرز؛ لرگ؛ خرمندی؛ توسکا؛ افرا؛ و در ارتفاعات و نزدیک‌های غار سرخ دار می‌باشد. رودخانه فوشه نیز یک رودخانه دایمی و پر آب بوده و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد. از جاذبه های طبیعی و گردشگری فوشه همچنین می توان از ارتفاعات خون، برنا، دایلسر، دزدبن، مناره کل و تیکاو که مورد توجه و استقبال کوهنوردان قرار گرفته است، نام برد.
روستای فوشه در مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و۶ دقیقه و ۳۱ ثانیه تا ۴۹ درجه و ۱۷ دقیقه طول شرقی و در ۳۷ درجه تا ۳۷ درجه و۷ دقیقه و ۲۷ ثانیه عرض شمالی قرار گرفته و دارای مساحت ۸۲ کیلومتر مربع می‌ باشد.
توصیه می کنیم که اگر به این منطقه می روید حتماً باک بنزین ماشین خود را کاملا پر کنید، چون در این منطقه، به صورت مناسبی تحت پوشش جایگاه پمپ بنزین نیست.

اگر به فومن سفر کردید از روستای فوشه و غار خون فوشه و قلعه رودخان و شهرک تاریخی ماسوله دیدن کنید

ثبت نظر و امتیاز برای این مکان