روستای زیارت

یکی از 20 روستای برتر کشور به همراه چشمه آب گرم درمانی
گرگان ، فلکه ناهارخوران ، جاده زیارت

روستای زیارت

روستای زیارت در هفت کیلومتری جنوب ناهار خوران گرگان واقع شده که توسط یک جاده جنگلی بسیار زیبا به ناهارخوران متصل شده است. زیارت از ییلاق های معروف شمال و از مکانهای دیدنی استان گلستان است و به لحاظ حیاتهای تو در تو و رنگ دیوارخانه ها و قدمت آن جزو ۲۰ روستای برتر گردشگری ایران است.
در شمال روستای زیارت منطقه نهارخوران شهر گرگان و ارتفاعات بندسر و خمام شهر و در جنوب آن آبشار زیارت و ارتفاعات پوشیده از جنگل قرار دارد که با توجه به محل قرار گرفتن خود روستا که روی شیب کوه و در دره رود خاصه​ رود بین دو دامنه کوهستانی و جنگلی واقع شده است منظره زیبایی را پدید می​آورد.
آبگرم روستای زیارت که تنها چشمه آبگرم در استان گلستان است دارای آب صاف و زلال و فاقد طعم و بوی تند و خاص بوده و گرمای ملایم و مطبوعی دارد. به گفته اهالی زیارت، آبگرم این روستا آرام بخش بوده و برای انواع بیماریهای پوستی و درد مفاصل مفید است. این آبگرم دارای چهار مظهر و چهار خروجی است که به فاصله حدود ۱۰ تا ۲۰متر قرار گرفته است و اولین مظهر چشمه زیرتخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی به ابعاد ١۵ در ٢٠ سانتی متر بوده و به خط عربی تاریخ ١٠٣۵ را نشان می دهد.
این روستای باستانی به دلیل قرارگرفتن در بستر سرسبز و زیبای استان گلستان و روی شیب تپه به طور طبیعی از مناظر و چشم اندازهای زیبای جنگلها و مراتع اطراف بهره مند است و وجود امامزاده، چشمه آبگرم و آبشار از ویژگیهای خاص روستای زیارت گرگان به شمار می رود.
از هزاران سال پیش این منطقه از بزرگترین و معروفترین عبادتگاهها و زیارتگاههای بوداییان به شمار می آمده که برای زیارت از تمام آسیا به این منطقه می آمدند. انتخاب نام زیارت برای این روستا نیز به همین دلیل می باشد.
از اصلی‌ترین ویژگی روستای زیارت بافت فشرده و درهم تنیده بناهای مسکونی است به طوری که حیاط هر منزل درون شبکه رفت و آمد اهالی روستا قرار دارد.
در معماری خانه های روستای زیارت بیشتر از مصالح خشت و چوب و سنگ استفاده شده و کف این منطقه کاملا سنگفرش می باشد.
در این روستا ویلا و سوییت هایی برای اجاره و خرید موجود است.همچنین شما میتوانید از قرص گرد نان محلی و خوش طعمی که توسط زنان روستای زیارت در تنورهای سنتی پخته می شود نوش جان کنید.

 

ثبت نظر و امتیاز برای این مکان