برج میلاد

ششمین برج بلند تلويزيوني و مخابراتي دنيا
تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد
برج میلاد شاخص ترین ساختمان شهر تهران با ارتفاع ۴۳۵ متر ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا در نوع خود است.
برج میلاد شامل پی ، ساختمان پای برج (لابی) ، شفت، ساختمان راس و دکل مخابراتی و تلویزیونی است.
وزن تقریبی برج حدود ۱۵۰  هزار تن ، بیشترین قطر سازه رأس ۶۰ متر در تراز۲۸۰ متری ، حجم بتن ریزی کل پروژه حدود ۶۳ هزار متر مکعب وحجم شیشه مصرفی حدود ۱۷ هزار متر مربع است .
کاربری برج تسهیل و گسترش ارتباطات بیسیم (Wireless) در سطح تهران بزرگ ، بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون (VHF/UHF/FM) ، ایجاد زیر ساخت های تلویزیونی دیجیتال  (DVB/MVDS) ، هواشناسی و کنترل ترافیک و گردشگری است .
جلوه ای از نوآوری
برج میلاد تهران آسمان خراشی چند منظوره است که در شمال غربی تهران قرار دارد . برج میلاد بلندترین برج ایران ، ششمین برج مخابراتی جهان به شمار می آید . ساختمان راس برج با ۱۲ هزار مترمربع زیربنا از نظر وسعت کاربری در میان تمامی برج های دنیا مقام نخست را دارد .

برج میلاد تهران به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش تقریباً از کلیه نقاط شهر تهران قابل رویت است و از این رو یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می آید .
کلنگ ساخت این برج در زمستان سال ۱۳۷۶ خورشیدی با نام برج یادمان به زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ خورشیدی به مناسبت یکصدمین زاد روز روح الله خمینی ( ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به برج میلاد تهران تغییر نام داد . و با تلاش غیور مردان عرصه مهندسی همت بلند شهرداری وقت دکتر قالیباف و همیاری تمام عیار اعضای شورای شهر در مهرماه ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید .
مجموعه فرهنگی هنری برج میلاد تهران ، با دارا بودن بخش های مختلفی نظیر برج میلاد ، سالن همایش ها ، فضا های گردشگری ، فضا های نمایشگاهی و جشنواره ها ، سایت ورزش ، هتل پنج ستاره ، مرکز تجاری و مراکز اداری به عنوان یک منبع درآمد پایدار برای شهر تهران محسوب می شود.
درآمدهای این مرکز از محل جذب گردشگر ، اجاره فضاهای مخابراتی – تلویزیونی ، اجاره مراکز تجاری ، برگزاری همایش ها حاصل می شود.
گفتنی است در کنار افرادی که به طور مستقیم در بخش های مختلف این مجموعه مشغول به کار می شوند. تعداد بسیار زیادی از افراد نیز به صورت غیر مستقیم در فعالیت های پیرامونی مشغول به کار شده اند.

ثبت نظر و امتیاز برای این مکان